НААН УКРАЇНИ ІНСТИТУТ РИСУ
с. Антонівка, Скадовського району, Херсонської області
Грунт: за ступенем кислотності близький до нейтрального — 7,2, має низький вміст гумусу — 2,10%, легкогідролізованого азоту — 11,62 мг/100 г ґрунту, вміст рухомого фосфору —3,17 мг/100 г ґрунту та калію — 31,31 мг/100 г ґрунту
Попередник: рис (оборот пласта)
Сорт: Віконт
Посів: квітень 2016
Збирання: вересень 2016
Застосування системи удобрення комплексними добривами PARTNER™ дозволило підвищити рівень урожайності рису на 14 ц/га або на 13,51%. Таку тенденцію можна пояснити тим, що внесення листового добрива STANDARD NPK 13.40.13 + S + Mg + ME у фазі 3-4 листків дозволило накопичити в рослинах достатню кількість макро- та мікроелементів, що створило передумови для повноцінного проходження наступної фази розвитку посівів.
Внесення у фазі кущіння високоазотного листового добрива STANDARD NPK 35.10.10 + S + Mg + ME дозволило покращити азотний режим рослин, що сприяло активному кущінню та утворенню значної кількості бокових пагонів рослин рису.
Застосування у фазі прапорцевого листа добрива STANDARD NPK 20.20.20 + S + Mg + ME та у фазі початку молочної стиглості зерна добрива STANDARD NPK 9.12.35 + S + Mg + ME дозволило збалансовано забеспечити рослини рису елементами живлення під час наливу зерна та сформувати виповнене зерно.
Аналіз структурних елементів урожаю показав, що у досліді із впливу системи удобрення посівів листовими добривами PARTNER™ на їх продуктивність, урожайність залежала як від кількості продуктивних стебел так і від маси волоті. Було встановлено, що система живлення добривами збільшувала кількість продуктивних стебел та масу волоті. Так, за контрольного варіанту кількість продуктивних стебел становила 383 шт./м2 з масою зерна у волоті 2,97 г, а при застосуванні добрив PARTNER™ — 441 шт./м2 та 3,24 г відповідно.
Добрива PARTNER™ сприяли активації ростових процесів у рослин рису (висота рослин за контрольного варіанту становила 98 см, а при обприскуванні посівів листовими добривами — 100 см).
При визначенні впливу добрив PARTNER™ на поширення пірикуляріозу на посівах рису було встановлено, що ці добрива не мали суттєвого впливу на поширення хвороби. В умовах 2016 р. враження рослин рису становило 30-40% незалежно від варіанту досліду.
Елементи структури урожаю залежно від системи удобрення посівів листовими добривами PARTNER™, 2016 р.
За погодними умовами 2016 р. характеризувався як досить прохолодним протягом першої половини вегетації та жарким протягом другої половини вегетації. Крім того в 2016 р. значну кількість опадів відмічали з квітня по червень, що подовжувало вегетаційний період рослин в першій половині вегетації. Липень та серпень виявилися посушливими та жаркими, що дозволило посівам сформувати високу продуктивність.
Листові добрива PARTNER™ забезпечили збільшення кількості продуктивних стебел у посівах рису на 15,1%, а масу волоті — на 9,1%. Система застосування комплексних добрив PARTNER™ забезпечили урожайність рису сорту «Віконт» на рівні 11,76 т/га. Система застосування комплексних добрив PARTNER™ дозволила підвищити вихід цілого ядра на 33,3% та зменшити тріщинуватість в 2,5 рази.