Статті

Озимий ріпак. Особливості вирощування

2020-07-16

Наближається час осінніх посівних робіт. Озимий ріпак - одна з улюблених культур агрономів, так як часто урожай реалізують відразу після збору, отримуючи перший прибуток. Для України середній показник врожайності коливається в межах 30-45 ц / га. При інтенсивних технологіях і сприятливих погодних умовах врожайність може доходити до 50-60 ц / га.

Важливим етапом для отримання гарного врожаю озимих культур є осінні роботи. Ріпак не є винятком. На що ж треба звернути свою увагу?

Аналіз грунту. Щоб максимально використовувати генетично обумовлену високу врожайність ріпаку, необхідно забезпечити його всіма основними елементами живлення. Тому перед початком посівних робіт бажано зробити аналіз ґрунту, щоб бачити вміст NPK, сірки та магнію.

Планування захисту. Безпосередньо перед посівом необхідно провести обробку насіннєвого матеріалу, щоб уберегти майбутні сходи від хвороб і шкідників. Після сходів обов'язкові гербіцидні та інсектицидні обробки. Бур'яни можуть створювати серйозну конкуренцію за поживні речовини, вологу та світло. А різні шкідники можуть завдати сильної шкоди молодим посівам, аж до того, що вони просто не зможуть перезимувати. При виборі пестицидів надайте перевагу якісним і ефективним препаратам, щоб захистити свій майбутній урожай.

Переходимо до не менш важливого аспекту - мінерального живлення. Часом на цьому пункті агрономи намагаються заощадити. А даремно і ось чому. На старті озимому ріпаку необхідні азот (але не більше 20-25% від загальної норми, в іншому випадку є ризик увійти в зиму з перерослими рослинами), фосфор, сірка і бор. Слід зазначити, що ріпак є не тільки борофільною, але і сіркофільной культурою. Поглинання цих поживних речовин у ріпаку в 1,5-2 рази вище, ніж у зернових культур. Звичайно ж основна потреба в азоті, борі й сірці доводиться на весняний період, але подбати про наявність всіх елементів живлення треба з осені.

Бажано, щоб ріпак входив в зиму в так званій фазі «трьох вісімок»: не більше 8 листів з діаметром кореневої шийки 8 мм і довжиною коренів не менше 8 см.

Не будемо зупинятися на основному внесенні добрив, тому що в кожному господарстві різні вихідні дані по складу ґрунту, попередника та інших показників, які впливають на внесення або не внесення передпосівних добрив. Ми розповімо, які позакореневі обробки найкраще проводити, щоб отримати максимальний результат.

Для того, що допомогти сформувати сильну кореневу систему в фазі 2-3 листків рекомендуємо провести листову обробку добривом з підвищеним вмістом фосфору Partner Standard NPK 13.40.13 (2-3 кг / га), яке містить весь необхідний набір макро і мікроелементів, в тому числі сірку. В результаті рослини зможуть накопичити всі необхідні речовини і впевнено увійти в зимовий період.

Вкрай важливо осіннє внесення бору. Цей елемент потрібен для еластичності коренів, впливає на правильне формування кореневої шийки і готує рослини до зимівлі, знижує вплив пошкоджень морозом, тим самим покращує опір фомозу. При нестачі бору восени в коренях ріпаку утворюються порожнини, заповнені рідиною, які від морозу розтріскуються. Це може привести до масового ураження сірою гниллю в весняний період.

Ми рекомендуємо вносити добриво Partner Bor Nitro (1-1,5 кг / га) у фазі 4-5 листків. Цей комплекс містить мінімальну дозу азоту (N), щоб уникнути переростання рослин перед входом в зиму. Сірка (S) в поєднанні з азотом покращує накопичення білка, який дуже важливий для транспорту мікроелемента бору (В) і стійкості рослин до захворювань, сприяє утворенню хлорофілу.

Регуляція росту. Для успішної зимівлі ріпак не повинен переростати (не більше 8 листків). Якщо був зроблений ранній посів або погода сприяє активному розвитку рослин, перші внесення регуляторів росту можна почати в фазі 3-4 листів. Зазвичай проводять 2 обробки з різницею в 10-15 днів. Переростання може привести до значної втрати врожаїв через загибель рослин, в деяких випадках навіть до дискування посівів.

У весняний період відбувається швидке зростання коренів і пагонів, який супроводжується максимальним поділом клітин, в результаті чого рослина вимагає значно більше азоту, сірки, бору та кальцію. За весь період вегетації необхідно близько 200 кг/га азоту, основну частину якого необхідно дати по мерзлоталому, до викиду стріли. Ще один з найважливіших елементів для ріпаку - сірка. Вона є не тільки синергістом азоту, провідником мікроелементів і відповідає за утворення білків. Без сірки більше 25 ц/га зібрати не вийде.

Першу листову підгодівлю навесні рекомендується провести в фазу розетки (8-10 листків) добривом - Partner Energy NPK 20.20.20 (2-3 кг/га) з амінокислотами і Partner Bor Nitro (1-1,5 кг / га). Після зимівлі розвиток кореневої системи ріпаку загальмовано, що обмежує поглинання елементів живлення з ґрунту. Лінія Partner Energy з амінокислотами значно знижує негативні наслідки стресів (погодні умови, пестицидні обробки), допомагає максимально реалізувати закладений потенціал гібрида. Позакореневе підживлення комплексними добривами Partner забезпечить ріпак необхідними елементами живлення і призведе до активізації фізіологічних процесів.

У фазі бутонізації ми рекомендуємо провести листову обробку добривом Partner Bor Balance з амінокислотами (2 кг / га), яка забезпечить рослини азотом, фосфором, калієм та бором. Насичений склад комплексу сприяє більш дружньому цвітінню, збільшенню кількості стручків та насіння в них, а також високому вмісту крохмалю й інших вуглеводів.

Ми рекомендуємо розбити внесення бору на 2 рази. По-перше, бор нерухомий в рослині і залишається в старому листі, не потрапляючи в молоді. По-друге, якщо внести за 1 раз всю норму бору, то він швидше за все не засвоїться, більш того, рослина з великою ймовірністю отримає опік.

Підводячи підсумки, хочеться сказати, що грамотно складені мінеральне живлення і система захисту приведуть до високих врожаїв озимого ріпаку. Будь-яка технологія вимагає гнучкості, щоб вчасно реагувати на зміну погодних умов, поява хвороб, шкідників і т.д.

Команда ТМ Partner завжди готова надати агрономічні консультації і менеджерську підтримку.

+38 099 433 64 89

+38 096 652 55 18

Не знайшли відповіді на своє питання? Потрібна допомога у виборі добрив?Скористайтеся безкоштовною консультацією менеджера або агронома!